Öncelikle şunu belirtmeliyim ki gazetecilik mesleğine geri döndüm. Yıllardır bu meslekten ekmek yedim. Bundan sonra da mesleğime devam edeceğim.

Hangi kurum, hangi kişi, kim olursa olsun mesleğimi en iyi şekilde yapmak için korkmadan, kimseyi kollamadan, kimseye kin beslemeden işimi yapacağım.

Altını çizerek belirtmek isterim ki ben çalıştığım hiçbir kuruma ihanet etmedim. Bugüne kadar da kimsenin adamı olmadım. Sadece işime odaklandım. Bundan sonra da bu çizgi doğrultusunda devam edeceğim. Şu anda mesleğim neyi yapmamı gerektiriyorsa, onu yapacağım.

Değerli ağabeylerim, dostlarım, kardeşlerim benim kimseyle derdim yok. Siz nasıl daire başkanıysanız, şube müdürüyseniz, memursanız bende gazeteciyim. İşimi yapmak zorundayım. Bırakın geçmiş, geçmişte kalsın. Lütfen kin duymayın, saygı duyun…

Esas konuya girmek istiyorum;

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Ulupark’ta yapmayı planladığı otopark projesiyle ilgili Manisa 2. İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararı elime ulaştığında, ‘güzel haber manşete girer bu’ dedim.

Habercilik ilke ve ahlakına uygun olarak konunun bir numaralı muhatabından da görüş almak için (insanlık yaparak) Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu’na ulaştım. Mahkemenin otopark yapımına ilişkin yürütmeyi durdurma kararından bahsettim.

Sayın Gençoğlu aynen şu cevabı verdi; “Benim bu kararla ilgili bir bilgim yok. Karar bize ulaşmadı. Sen Genel Sekreter Aytaç Yalçınkaya’yı ara”

Dediği gibi yaptım, Genel Sekreterlik makamını aradım ve telefonu açan bayan arkadaşa Aytaç Yalçınkaya ile konunun ayrıntılarını kendisine anlatarak görüşmek istediğimi bildirdim. Toplantıda olduğu söylendi. Geri dönüş yapmayacaklarını bildiğim halde ‘belki’ diyerek telefonumu bıraktım. Arayan soran olmadı tabi ki…

Aradan yarım saat geçmeden Büyükşehir Belediyesi konuyla ilgili yazılı açıklama yayınladı. Yapılan açıklamanın bizim yaptığımız haberle uzaktan yakından alakası yok. Tamamen kafa karıştırmaya yönelik yapılmış bir açıklama…

Tabi haber siteleri de daha bizim haberimiz baskıya girmediğinden, konudan da haberdar olmadıkları için muhtemelen ‘Allah Allah bu nereden çıktı şimdi” diyerek Büyükşehir Belediyesi’nin alakasız açıklamasına yer verdiler.

Ben etik olanı yaptım, ama siz etik olanı yapmadınız. Zıtlaşmanın, kavganın, ötekileştirmenin kimseye faydası yok. Hepimiz Manisa’da yaşıyoruz. Doğruyu bulmaya çalışıyoruz. Hepimizin yanlışları olur. Önemli olan doğruda buluşmak değil mi?

Ancak; kimsenin aklıyla dalga geçmeyin. Özür dileyerek söylüyorum, kimseyi de aptal yerine koymayın. Ben sizi ‘Bakın böyle bir belge var, sizi uyandırayım gardınızı alın’ diye aramadım. Kaldı ki öyle bile olsa; yaptığınız açıklamanın benim sormak istediğim konuyla, yaptığımız haberle uzaktan yakından alakası yok.

Ben mesleğim gereği, sizlerin de görüşlerine yer vermek adına, olması gereken de bu olduğu için, doğru olanında bu olduğu için size ulaştım. Elimize bir belge, bir mahkeme kararı gelmiş. Zaten mahkeme kararı da, sokaktan geçen çocuğun bile anlayabileceği şekilde net.

Haberin içerisinde sizde olun, haksızlık yapmayalım, sizde alınan kararla ilgili görüş bildirin, size de söz hakkı tanımak adına bu adımı attım. Ama attığımız bu adımı bile geri çevirdiniz. Demek ki yanlış yaptım.

Siz bilirsiniz…

*****

Gençoğlu’na teşekkür ederim

Bu Gençoğlu biraz önce bahsettiğim değil…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürü Kerim Gençoğlu. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde ‘Ne oldu bizim Teleferik’ başlığı altında bir köşe yazmıştım. Spil Dağı’na yapılması planlanan ancak bir türlü tamamlanamayan teleferik projesini gündeme getirmiştim. Konunun muhataplarına ulaşamadığımdan yakınmıştım.

Yazımın ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürü Kerim Gençoğlu bizzat telefonla arayıp, konuyla ilgili görüşmek için makamına davet etti. Kendisine ulaşamadığım dönemde de cenazesi olduğu için şehir dışında olduğunu bildirdi.

Süreç Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ahmet Özçelik ile birlikte Sayın Müdürümüzü ziyaret ederek hem tanışma hem de projeyle ilgili ayrıntılı bilgi alma fırsatı bulduk. Kendisine verdiği bilgiler ve hassasiyetinden dolayı Süreç Gazetesi adına teşekkürlerimi sunuyorum…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.