Yönetme gücünü elinde tutan kişi, kurum yada kişilere iktidar diyoruz İktidar kelimesi Arapça’dan dilimize girmiş olup kudretli olma , muktedir olma köklerinden çıkmıştır. İktidar eşittir kudretli olmada diyebiliriz. Köylerde ki muhtarlık seçimlerinden ; milletvekili seçimlerine kadar herkes muktedir olmak için savaşır , mücadele eder durur. Evde karı koca arasında vardır bu mücadale . Osmanlıda son döneme kadar iktidar için kardeş kardeşi katletmiştir. Biz bunu devletin bekası için doğal karşılasak da ; insani değerler açısından bakıldığında anlaşılabilmesi mümkün değildir. İktidarın hangi lezzeti insana öz kardeşini boğdurabilir.

Manisa Sancak Beyi Şehzade Mustafa’yı öz babası Sultan Süleyman devletin bekası için boğdurmuş olsa da ; altından çıkan iktidardır. İlginçtir ki Osmanlı’da gene Sancak Beyi olan şehzadelerin erkek çocuklarından bir tanesini padişah olan büyük babalarının yanına göndermeleri diye bir usul vardı. Bunun sebebinin, şehzadenin babası aleyhine bir faaliyette bulunmasını engellemek ve iktidara ortak olmasını engellemek istemesi de kuvvetle muhtemeldir. İktidar için oğul rehin edilip, oğul katledilebiliyor .  

Koltuk makam peşinde değilim diyen bir çok kişi gördük ki ; aslında makam mevki yani iktidar olma peşindedir aslında ifade etmez. Kolay elde edilemez bu makam .  Muktedir olma duygusu bedeller karşılığı elde edilebilecek bir mevkidir. İktidar olmak vazgeçmek demektir, mücadele demektir.  Kardeş sevgisinden, baba sevgisinden , oğul sevgisinden vazgeçiren iktidar ne menem bir duygudur ki kişiyi bunlardan alıkoyabiliyor .Modern Dünya’da iktidar da bedeller ödetiyor insana : Çocuklarının büyüdüğünü göremeyen anneler , eşini hatırlamayan kocalar yaratıyor iktidar duygusu. İktidar için her şeyi ihmal ediyor insanoğlu .

Değer mi ? Belki değer , belki değmez ama iktidar mücadalesi olmasa insanlık taş devrini yaşar olurdu hala . İktidar güçlü olmaktır . Tekerleği bulduruyor , barutu keşfettiriyor , üzengiyi yaptırıyor insana muktedir olma duygusu . Şükran duymalıyız ki;  iktidara talip olanlara, iktidar sayesinde devlet doluyor, hükümetler kuruluyor.

 Acılar  da yaşatıyor insanlara muktedir olmak isteyenler.  Anlamsız mı ? Dünyanın en  muktediri olsan ne olur ? Şu ana kadar keşfedilmiş evrende bir kum tanesi bile değil koskocaman dünya . Fethedilecek, hükmedilecek  diye uğruna kafataslarından dağların oluşturulduğu kum tanesi büyüklüğündeki  Dünya . Anlamsız mı anlamsız ? Sahile vurmuş 5 yaşındaki çocuk bedeninden daha değerli olabilir mi iktidar ? Canlı yaşıyoruz ki;  daha düne kadar  bir eyaletimiz olan  Suriye’de bir muktedir olma savaşı yaşanıyor.Modern dünya’nın Cengiz Hanı , Hitleri, Mussolinisi , Stalin ‘i hepsi muktedir olmak adına güneyimizdeler. Cengiz Kağan’ın Dünya nüfusunun yaklaşık %10’unu öldürdüğü varsayılıyor . Bugüne oranlarsak 800 milyon insan muktedir olmak isteyen bir insanın muktedir olmak arzusuna  kurban oluyor . Bugün Suriye’de akıllı sandığımız devletlerin yaptığı da farklı değil .  Suriye’de mikro hali ile  vekalet savaşları yapılıyor . Dünya muktedir olmak için Suriye’de . Muktedir olmak için insanlar ölüyor . Devletimizle gurur duymalıyız ki bizim askerimiz muktedir olmak için orada değil;  yaşatmak için orada,su vermek için orada . En az sivil kaybı veren ordu bizim ordumuz.   Suriye’de muktedir olacağım diyen devletler milyonlarca canı aldı . Milyonlarca evi dağıttı . Ülkenin nerede ise yarısı yok oldu . Devletimiz burada da büyüklüğünü gösterdi en az 3 milyon Suriyeli’ye kucak açtı . Muktedir olmak yerine merhamet etmeyi tercih etti. Bu toprakların bir özelliği olsa gerek , herkesin son sığınacağı yer oluyor Anadolu . İspanya’dan kaçan Yahudiler var aramızda, Kafkasya’dan Sürülen Çerkezler , Saray Bosna’dan gelen Bosnaklar , Bulagaristan’dan gelen Pomaklar Kırımdan gelen tatarlar  ve bir çok millete ait bireyler. Bu toprakların bereketi de bundan olsa gerek muktedir olmak yerine merhametli olmayı tercih ediyor bu millet.  Kimsenin elindekini almıyor , elindekini bölüyor bu millet.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
karahan karahan 2018-03-29 15:07:35

sanki uzun seneler yazarlık yapmışın gibi bravo