Değerli dostlar, Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenler üzerine kurguladığı akıl almaz uygulamalardan biri de “Öğretmen Performans Değerlendirme” sistemidir.

Eğitim sistemimizde yüzlerce sorun varken bu sorunlara çözüm aramak yerine yeni sorunlar çıkarmak, hiç mantıklı ve akıl karı değil. Ülkemizin Milli Eğitim anlayışı, maalesef kangren haline gelmiş birçok sorunu barındırmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığının asıl görevi, oluşan sorunlara çözüm bulmaktır. Ancak ne hikmetse Milli Eğitim Bakanlığımızın her uygulaması, eğitim sisteminin en önemli parçası olan öğretmenlerimizi, hedef tahtasına koymaktadır.

Yaşananlar ve ortaya çıkan durumlar, Milli Eğitim Bakanlığının üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmekte yetersiz kaldığını göstermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı, ortaya çıkan başarısızlığı üzerinden atmaya ve sorumluluğu da öğretmenlere yıkmaya çalışmaktadır.

Son yıllarda uygulamaya konulan ALO 147, BİMER, CİMER gibi iletişim hatları, öğretmenleri, veliyle ve öğrenciyle karşı karşıya getirme, sürekli baskı altında tutma aracı olarak kullanılır oldu.

Yazımızın asıl konusu olan “Öğretmen Performans Değerlendirme” sisteminin ön uygulaması geçtiğimiz yılın Eylül ayında 12 ilde pilot uygulama denendi. Geçtiğimiz ay da “Öğretmen Performans Değerlendirme” sistemi için yönetmelik taslağı yayımlandı. Yakın zamanda da yürürlüğe gireceği söyleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini arttırmak için uygulanacağı iddia edilen performans değerlendirme sistemi, eğitimin hiçbir sorununu çözemeyeceği gibi tam tersine yeni sorunların doğmasına yol açacaktır.

Eğitimin niteliği, hiçbir bilimsel karşılığı olmayan performans değerlendirmesiyle değil, öğretmene değer vererek, velinin, öğrencinin ve toplumun gözünde öğretmenin mesleki saygınlığını arttırarak sağlanabileceği açıkken öğretmeni her an 'diken üstünde' tutacak bu yöntem, asla kabul edilemez.

Milli Eğitim Bakanlığının performans değerlendirme uygulaması, öğretmenlerin birbirine ve öğrencilerine karşı güvensizliğini arttıracak, sürekli performans baskısı ve tehdidi altında çalışmanın da önünü açacaktır!

Performans değerlendirmesiyle öğretmenlerin yaptıkları işin niteliğinden çok ‘yüksek performans’ üzerinden bireysel değerlendirmeye tabi tutulması, okullarda herkesin birbirinin ‘rakibi’ olduğu düşüncesinin gelişmesine ve iş barışının tamamen bozulmasına neden olacaktır.

Öğretmenlik, rekabetle değil dayanışma ile yapılacak bir meslektir.

Deneyimlerimizle biliyoruz ki mesleki dayanışma, zümre ve okul başarısını arttıran önemli bir etkendir.

Milli Eğitim Bakanlığının uygulamaya çalıştığı performans değerlendirme yönteminin dünyanın hiçbir yerinde benzer bir örneği yoktur.

“Performans Değerlendirmesi” bahanesiyle öğrenci ve veliler öğretmenlerle karşı karşıya getirilecektir. Bu “Performans Değerlendirme” uygulamasında öğrenci ve veliyi, “memnun edilecek müşteri”; öğretmeni de “satış görevlisi” olarak gören anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir!

Bilimsel ve objektif karşılığı olmayan performans değerlendirme sonuçlarının, “görevde yükselme, yer değiştirme, sözleşmenin yenilenmesi, hizmet puanına katkı, ücretlerin belirlenmesi” gibi alanlarda kullanılmak istenmesi, birçok mağduriyetin oluşmasına ve hak kayıplarına yol açacaktır.

Özel sektörün işten çıkarmalarda hukuki belge olarak kullandığı performans sisteminin ileriye dönük olarak biz öğretmenlerin iş güvencemizi de tehdit edeceğini göz ardı edemeyiz.

Öğretmenlik mesleği; öğretmen yetiştirmedeki eksiklikler, atanma sorunları, çalışma koşulları, iş güvencesi açısından yaşanan kaygılar, yetersiz maaşlar nedeniyle giderek değersizleştirilmiştir.

Öğretmenlik mesleğini daha da değersiz hale getirecek olan “Eğitimde Performans Değerlendirme” uygulamasına karşı tüm eğitim çalışanları, duyarlı olmalı, güçlü şekilde mücadele etmeli, haklarını ve geleceğini korumalıdır.

Bu mücadelede duyarsız olmak, tepkisiz kalmak, sessiz durmak, telafisi güç kayıplara yol açacaktır. (28 Mart 2018 Manisa)

Sözün Özü

Mücadele edenler, her zaman kazanamazlar. Ancak kazananlar, hep mücadele edenlerdir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.