Turgutlu Yunan işgaline direnişin simgesidir

Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay: Turgutlu gösterdiği kahramanca mücadele ile Yunan işgaline karşı direnişin simgesi olmuştur.

Turgutlu Yunan işgaline direnişin simgesidir

Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay: Turgutlu gösterdiği kahramanca mücadele ile Yunan işgaline karşı direnişin simgesi olmuştur.

06 Eylül 2018 Perşembe 21:44
Turgutlu Yunan işgaline direnişin simgesidir

Turgutlu’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 96 ncı yıldönümünü kutlayan Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay, “ Tarih boyunca bağımsız yaşayan Türk Milleti, Mondros mütarekesi ile esir edilmek istenmiştir. 15 Mayıs 1919 günü İzmir’i işgal eden Yunan ordusu 25 Mayıs 1919’da Manisa’yı, 29 Mayıs’ta Turgutlu’yu işgal etmiştir. Turgutlulu hemşerilerimiz Turgutlu’yu savunmak için kurduğu Turgutlu Müdafaa-i Osmaniye Cemiyeti ve ona bağlı vatanseverlerle Yunan işgaline karşı kahramanca direnmiştir. Turgutlu gösterdiği kahramanca mücadele ile Yunan işgaline karşı direnişin simgesi olmuştur.” dedi.

Kasaba Yunan işgaline karşı kahramanca direnmiştir

Kasaba’nın Yunan işgaline karşı kahramanca direndiğini söyleyen MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay, “ Turgutlu’nun savunulması amacıyla kurulmuş olan Turgutlu Müdafaa-i Osmaniye Cemiyeti ve onun milis kuvvetleri Yunan işgaline karşı kahramanca direnmiştir. Yunan askerleri yerli Rumların da ihbar ve kışkırtmalarıyla kasabanın Müslüman halkına karşı büyük bir baskı ve katliam uygulamaya başlamışlardır. İşgalden kurtuluşa kadar geçen sürede, Turgutlu halkı da pek çok acıya, işkenceye hatta katliama maruz kalmıştır. Kurtuluş Savaşımızın en önemli halkası olan Büyük Zafer 26 Ağustos 1922 sabahı taarruz başlamış, 30 Ağustos’ta cephedeki büyük savaş kazanılmış, 7 Eylül’de Turgutlu, 8 Eylül’de Manisa düşman işgalinden kurtulmuş, 9 Eylül’de düşman Ege kıyılarından denize dökülmüştür.” dedi.

Turgutlu’yu yakıp yıkan Yunanlılar binlerce Kasabalıyı şehit etmiştir.

Yunanlıların Turgutlu’yu yakıp yıktığını ve binlerce Kasabalıyı şehit ettiğini söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ Yunanlılar 30 Ağustos Zaferi sonrasında şehirleri yakıp-yıkarak çekilmeye başlamışlardır. Turgutlu yangını 4 Eylül 1922 Pazartesi günü başlamış ve iki gün boyunca sürmüştür. Evleri tek tek ateşe verip insanları öldürmüşler, değerli eşyaları talan etmişlerdir. Bu yangınlar 6 Eylül 1922 Çarşamba akşamına kadar sürmüş şehir adeta bir kül yığını haline gelmiştir. Tahkik-i Mezalim Heyetinin yaptığı tespitlere göre 6328 evden 201 ev sağlam kalmıştır. 10.000 civarında da insan katledilmiştir.” dedi.

Kasaba Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü iki defa misafir etmiştir.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlık ve Batı Cephesi Karargâhını Turgutlu’ya kurduğunu söyleyen MHP’li Akçay, “  29 Mayıs 1919 tarihinden itibaren Yunan işgali altında olan Turgutlu’ya Türk ordusu 7 Eylül 1922’de girmiştir. 7 Eylül Perşembe günü, öncü birliklerin hemen ardından öğle saatlerinde Turgutlu’ya giren Mustafa Kemal ve İsmet Paşa Başkomutanlık ve Batı Cephesi Komutanlığı karargâhlarını Turgutlu’ya kurmuştur.  Turgutlu’da tüm binalar yanmış ve oturulabilecek uygun bir bina kalmadığı için, Başkomutanlık ve Batı Cephesi karargâhları şimdiki Karpuzkaldıran Parkı’na kurulmuştur. Kurtuluş Savaşında Kahraman ordumuza mağlup olan düşman orduları kaçarken 7 Eylül 1922’de Turgutlu’dan ilk kez geçen Mustafa Kemal Atatürk 4 ay sonrasında şehit kanlarıyla sulanmış Turgutlu’ya 26 Ocak 1923’te tekrar gelmiştir. 26 Ocak 1923’te trenle Turgutlu’ya gelen Atatürk’ü Turgutlu halkı İstasyonda büyük bir coşku ile karşılayarak bağrına basmıştır. Mustafa Kemal, İstiklal Meydanı denen ve şimdi Kozapazarı Meydanı olarak tabir edilen alanda Turgutlu halkına hitap etmiştir.” dedi.

Türk Milleti bu topraklarda ebediyen varlığını sürdürecektir

Türk Milletinin bu topraklarda ebediyen varlığını sürdüreceğini söyleyen MHP’li Akçay, “ Turgutlu’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 96 ncı yılının coşkusunu yaşadığımız bu günlerde Türk Milletinin birliğine, bütünlüğüne kasteden hainlerin ülkenin dört bir yanında eylemlerine hız verdiğini görmekteyiz.  Kim ne derse desin ve ne yaparsa yapsın; dünya durdukça Türk milleti bu topraklarda varlığını koruyacaktır. Vatan bölünmeyecek; ezan dinmeyecek; bayrak inmeyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle Turgutlu’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 96 ncı yıldönümünü kutluyor, başta Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve O'nun silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. ”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.