Kentimizin simge yapılarından 'Beyaz Fil Binası' ile ilgili olarak açılan davalar devam ederken, bilmeyenlerin de öğrendiğinde üzüleceği başka gelişmeler oldu.

            Bu binayı tescilli olarak satın alan, sonradan her nasılsa tescilini kaldıran Teksan Brode Tekstil San. ve Tic. A.Ş., amacına kısa yoldan ulaşmak için girişimlerini artırarak, tuttuğu denetim firmasından aldığı raporla yapının riskli olduğunu tespit ettirdi. Bunun, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden geçerek kabul edilmesi üzerine gönderildiği Şehzadeler Tapu Müdürlüğünce kendisine yapılan bildirime itiraz etmediğinden tespit kesinleşti. Herhalde aksini beklemiyordunuz değil mi? Çünkü sözü geçen Şirket, ticari amaçlarla binanın yıkılmasını istemekte, yerine AVM, gökdelen şeklinde otel ve rezidans yapmayı planlamaktadır.

            İsterseniz olaya ve gelişimine daha yakından bakalım.

            1- Çarşı içerisinde dört tarafı caddelerle çevrili, üç yönünde tarihi eserler bulunan, yaklaşık üç dönüm yüzölçümünde müstakil bir adayı oluşturan ve kentsel SİT alanında kalan Beyaz Fil Binası; avlulu, havuzlu, arkadlı (kemerli), arkadların üzeri kare planlı, betonarme binalarda çok rastlanmayan ardışık haç tonozlu, arkad tonozlarını taşıyan ve kolonları birbirine bağlayan kirişleri, tonozlara paralel basık kemerli, taşıyıcı ayakları revak tarzında yapılan, ünik (tek, eşi olmayan) vs. döneminin özelliklerini taşıyan nitelikli bir yapıdır.

            2- 1960'lı yılların başlarında inşaatına başlanılan ortalarında hizmete giren binanın mimarı, döneminin ünlü isimlerinden, İstanbul'daki Büyük Tarabya Otelini yapan, sinemamızda da önemli yeri olan Kadri Eroğan'dır.

            3- Bu yapı, İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 2004 yılında 'Kültür Varlığı' olarak belirlenmiş; 2007 yılında 'Koruma Amaçlı İmar Planı' uygun bulunmuş; 2012 yılında İzmir II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunca 'Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Plan Tadilatı' uygun görülerek, 'Kentsel SİT Alanı İçinde Kaldığından 1. (birinci) Grup Taşınmaz Kültür Varlığı Olarak' tescillenmiş; bu kararlar  alınırken, Manisa Belediyesi temsilcisi de bu kararlara katılarak olumlu oy kullanmıştır.

            4- Taşınmaz, önceki maliki SGK'nin istemi üzerine 2014 yılında, Emek İnşaat ve İşletme A.Ş. tarafından ihale suretiyle satışa çıkarılmış; Manisalılar bu satışa tepki gösterince 8 Ağustos'da yapılması planlanan ihale ertelenmiş, ancak 20 Ağustos'da satış gerçekleştirilmiştir. 'Beyaz Fil Binası' ihaleye çıkartılırken, binanın tescilli olduğu, şartnamenin atıf yaptığı belgelerde belirtilmiştir.

            5- Satış şartnamesini alan iki talipliden biri, taşınmaz 1. (birinci) grup kültür varlığı olarak tescilli olduğundan, her türlü başvuru ve dava hakkını saklı tutmak suretiyle teklif vermeyerek ihaleye girmediğini dilekçe ile bildirmiş; satışa sadece diğer talipli Teksan Brode Tekstil San. ve Tic. A.Ş. katılmış ve taşınmazı 30.450.000.- TL gibi düşük bir bedelle, tescilli olduğunu bilerek ve kabul ederek  satın almıştır.

            6- Taşınmazın tescilli olduğunu bilerek satın alan Teksan Brode Tekstil ve San. Tic. A.Ş.  tescilinin kaldırılması için 2017 yılında İzmir II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna başvurmuş, bu başvuruyu inceleyen Kurul, “Yapının, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na göre korunması gerekli kültür varlığı niteliği taşımakta olduğundan” talebi uygun bulmamış; ayrıca, “Sözü geçen Şirket tarafından ibraz edilen statik raporda yapının tehlike arz ettiği belirtildiğinden, ilgililerince güvenlik önlemlerinin alınması, yapının restorasyonuna yönelik rölöve, restitüsyon ve restorasyon projesi ve eklerinin ivedilikle hazırlanarak gönderilmesini, yapının kaybedilmesi durumunda ilgililer hakkında yasal işlem başlatılacağına” karar vermiş, bu kararlara Manisa Büyükşehir ve Şehzadeler Belediyeleri temsilcileri de katılmışlardır.

            7- Bu karara itiraz eden Teksan Brode Tekstil San. ve Tic. A.Ş.'nin başvurusunu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce görevlendirilen üç Kültür ve Turizm Uzmanının aksi yöndeki raporlarına karşın, Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu kabul ederek, “... taşınmazın 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nun 6. maddesi ile Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlıklarının ve Sitlerin Tespit ve Tescili Hakkında Yönetmeliğin 4. maddesindeki koşulları taşımaması nedeniyle İzmir II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun kararını iptal etmiş ve taşınmazın tescil kaydının kaldırılmasına” karar vermiştir.

            8- Taşınmazı tescilli olarak satın almasına karşın, başından beri üzerindeki yapıyı yıkmayı ve kazancına kazanç katmayı hedefleyen Teksan Brode Tekstil San. ve Tic. A.Ş., binadaki kiracıları çıkartmaya başlamış, çoğunu da çıkartmıştır.

            9- Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun tescilin kaldırılması kararına karşı kardeşim Süheyla Ertosun ve TMMOB Mimarlar Odası Başkanlığı'nın açtığı davalarda 24 Eylül 2018 tarihinde keşif yapılmasına karar verilmişken; bu davalara müdahale eden ve istemi kabul edilen Şirket, ne pahasına olursa olsun binayı yıkmak istediğinden, bu kez kamuoyunda 'Kentsel Dönüşüm Kanunu' olarak adlandırılan, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun hükümlerine göre, kendi bulduğu ve ücretini ödediği denetim şirketinden aldığı rapora dayanarak, riskli yapı olarak tespitini yaptırmış ve kiracıların 30 Eylül 2018 tarihine kadar binayı boşaltmaları için ihtarname çekmiştir. Verilen süreler içinde çıkmayan kiracılar, mahkeme kararı olmaksızın idari birimlerce tahliye edileceklerdir.

            Ortada büyük bir rant vardır ve bu oyun maalesef Manisa Büyükşehir ve Şehzadeler Belediyelerinin gözleri önünde sürmekte, başlangıçta binanın tescillenmesi için olumlu oy kullanan, daha sonra da tescilinin kaldırılmasını istemeyen Belediyeler, nedense bugün seslerini çıkarmamaktadır!

            Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanlarının, binanın tescilinin devam etmesi ve itirazın reddi gerektiğine ilişkin 27.10.2017 günlü raporlarına karşın; üst düzey bürokrat ağırlıklı Yüksek Kurul'un, Teksan Brode Tekstil ve San. Tic. A.Ş.'nin itirazını kabul etmesini anlamak mümkün değildir!

Ülkemizde kentsel dönüşüm, maalesef rantsal dönüşüm olmuştur. Tescilli iken 30.450.000.-TL'ye satın alınan taşınmaz, tescili kaldırılmakla en az 250-300 milyon TL değere ulaşmıştır.

            Önceki maliki SGK olan bu taşınmaz, hepimizin malıdır. Halkın malı olan değerli taşınmazlar ucuz fiyata satılarak peşkeş çekilmekte, maalesef buna ilgili idareler ve yetkililer ses çıkarmamaktadır.

            Bir an için binanın tescilinin gerekmediğini düşünelim. Bu takdirde önce tescili kaldırılıp, daha sonra yüksek fiyata satılsaydı da para SGK'ye gitseydi daha iyi değil miydi? Şüphesiz daha iyiydi, ama nerede o idareciler?

            Binayı çöplük hâline getiren ve başvurularımız üzerine temizlemek zorunda kalan; yıkılması için elinden geleni yapan ve görünmeyen üst katlara büyük zararlar veren Şirket, amacına ulaşmak üzeredir. Bundan da en büyük zararı görecek olanlar, çarşı esnaflarıdır. Buna herkesin karşı çıkması ve destek vermesi gerekmektedir.

            Açılan davalar kabul edilirse, tescilli hâle gelecek binanın, behemehal güçlendirilmesi gerekecektir.

            Yarın çok geç olabilir. Siyasi düşüncelerimiz farklı olsa da, gelin el ele verelim. Partili, partisiz; geçmişimizi ve değerlerimizi koruyalım. Büyükşehir ve Şehzadeler Belediyeleri sessizliklerini bozsun. Milletvekillerimiz görüşlerini belirtsinler. Güçlerimizi birleştirelim. Kurtuluş, birlik olmaktan geçer. İslamiyete göre de, haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan değil midir?

            Dün Manisa Mensucat, Et-Balık Kombinası ve Çal Dağı Nikel Madeni,... Bugün Beyaz Fil. Yarın başkaları.... Sat sat, peşkeş çek çek, bitmiyor.... Artık yeter dememiz gerekmiyor mu?

            Özetin özeti: Değerlerine ve geçmişine sahip çıkmayanlar köle olmaya mahkûmdur. Köleler de kendilerini başkalarının kurtarmasını bekleyen kişilerdir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.